1615tanítványképző

1615tanítványképző

Bevezető gondolatok a modern világmisszió tanítványképző és gyülekezetplántáló mozgalmairól.

.. avagy mit csinál a Szentlélek a világ másik végén, és miért nem itt?

2024. február 26. - 16.15 tanítványképző

 multiplication.jpg

 

Brutális tények


1985-ben 3,2 milliárd elveszett lélek volt az evangélium mértéke szerint. Ez a szám 2000-re 5 milliárdra nőtt.

Egy másik adat: 2000-ben 1,84 milliárd embernek nem volt hozzáférése az evangéliumhoz. 2017-ben ez a szám 2,13 milliárdra nőtt.


Növekvő népesség, de elégtelen az elérésük


Az elmúlt három évtizedben a világegyház valójában veszített a Jézus megismertetéséért folytatott küzdelemben. Legjobb erőfeszítéseink és a növekvő számú missziók (vagyis az eléretlen népcsoportokat célzó küldetések, amelyek az evangéliumot hirdetik nekik) ellenére sem tudunk lépést tartani a világ népességének növekedési ütemével. Naponta több ember születik, mint ahányan Krisztushoz térnek, így az evangéliumot nem ismerő emberek száma folyamatosan növekszik.


Gyülekezetplántáló mozgalmak


A jó hír az, hogy a '90-es években újra megjelent az eredeti, bibliai modell, amely rendkívül hatékony: a gyülekezetplántáló mozgalmak (más néven tanítványképző mozgalmak). Több mint 1370 gyülekezetplántáló mozgalmat követnek nyomon, több mint 79,2 millió hívővel és több mint 4,1 millió gyülekezettel. Ezek mindegyike az 1990-es évek közepe óta indult.

 

Hogy ez túlzás?


Mi ez a hírverés a gyülekezetplántáló mozgalmakról? A misszionáriusok az 1990-es évek óta figyelik a modern gyülekezetplántálási mozgalmak kialakulását. Ezek valójában nem új keletűek - az Apostolok Cselekedeteiben szereplő korai gyülekezettől kezdve John Wesley-ig és a metodistákig a történelmet átszőtték a Krisztushoz forduló emberek nagy mozgalmai. A mozgalmak újítói közé tartozott Szent Patrik az 5. században, Szent Bonifác a 8. században, John Nevius és Gustav Warneck a 19. században, Christian Keysser és Roland Allen a 20. század elején, Jarrell Waskom Pickett és Donald McGavran a 20. század közepén, George Patterson pedig a 20. század végén.

A jelenlegi mozgalmaknak van néhány jellegzetes vonásuk, amelyek megkülönböztetik őket számos korábbi fejleménytől. Jellemző rájuk az az elvárás és tudatos erőfeszítés, hogy minden hívőt felkészítsenek a lelki megsokszorozódásra. Szándékosan kis gyülekezeteket alkotnak, amelyek inkább új gyülekezeteket indítanak, mintsem a meglévőkhöz csatlakoznának, és hálózatokba kapcsolódnak. Magas szintű, strukturált elszámoltathatósággal rendelkeznek az engedelmességen alapuló tanítványi megközelítésben. Inkább a generációs növekedést hangsúlyozzák, mintsem azt, hogy néhány személy indítson vagy vezessen nagy létszámú gyülekezeteket. Láttuk az ilyen típusú mozgalmak számának gyors növekedését a 90-es évek eleje óta, amikor még csak néhányról tudtunk. A 90-es évek végén körülbelül tíz mozgalmat tudtak megszámolni. Ez a szám 2005-ben körülbelül 30 mozgalomra nőtt, 2011-ben körülbelül 80 mozgalomra, és most már több mint 1350-et tartunk számon.

Isten egyértelműen tesz valamit a mozgalmakon keresztül!

A bejegyzés trackback címe:

https://1615tanitvanykepzo.blog.hu/api/trackback/id/tr1618340121

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása